• CallCenter
  • Instagram
Ana Sayfa / Turlar / HİZMETLERİMİZ / Pamukkale

Pamukkale

Pamukkale Travertenleri Türkiye’ nin İç Anadolu Bölgesi’ nin Ege Bölgesi ile birleşme noktası kabul edilen Denizli ilinde bulunmaktadır. Yurdumuzun gözde turistik bölgelerinden olan Pamukkale Travertenleri göze çarpan güzelliği görülmeye değerdir.

Dünya’ nın sayılı göz zevki sunan cennetlerinden biri olan Pamukkale Travertenleri ‘nin ismi asırlar öncesine dayanır. Asırlar öncesinde insanlar Pamukkale Travertenleri ‘nin sırrını çözemedikleri için kendilerince bir yakıştırma yapmışlar ve buraya devlerin pamuk serdiği kanısına varmışlardır. O yüzdendir ki Pamukkale Travertenleri adı böyle kalmıştır.

Pamukkale Travertenleri ‘nin tıpkı bir gelin gibi bu denli beyaz olmasının sebebi içerdiği tuz ve mineral oranlarının yoğunluğudur. Bu oran o kadar yoğundur ki okyanus suyuyla karşılaştırıldığında okyanus suyundan 6 kat daha fazla tuz ihtiva eder. Ayrıca bu beyazlığın esas nedenlerinden bir tanesi de içerdiği kireç oranıdır. Bu kireç oranı diğer sulardan kat kat daha yoğundur.

Pamukkale Travertenleri ‘nin üzerinde taraça ismi verilen yüzlerce küçük havuzcuk bulunur. Bu havuzcuklar üzerine düşen güneş ışıklarını yansıtmakta adeta bir profesyoneldir. Bu yansımalar Pamukkale Travertenleri ‘ne adeta camdan bir yüzeymiş izlenimi verir.

Bembeyaz görüntüsü buranın yabancılarına Pamukkale Travertenleri ‘nin karla kaplıa olduğu hissini verir. Ancak aslında bu görüntü kaynayan volkanlardan akan suların kireç parçalarını koparıp biriktirmelerinin bir eseridir.

Pamukkale Travertenleri ‘nin suyunun şifalı olduğu kanısı günümüzde dahi geçerliliğini sürdürmektedir. Romatizma,yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarında iyileştirme sağladığı binlerce yıldır bilinen bir gerçektir. Ayrıca suyun mineral bakımından zengin olması da bu suyun terapi gücünün bir ispatı olarak sunulmaktadır.

CONSUL TRAVEL SERVICE 2021
Designed by Mescomedia